Jak připravit výluh z kopřiv. Nettle fertilizer


Kopřiva má široké využití. Jednak je to léčivá bylina, která obsahuje látky prospěšné lidskému organizmu. Nebo se dává do nádivek, vyrábějí se z ní šampony a také se přidává do potravy drůbeži. Dá se ale také využít jako přírodní hnojivo. Do umělohmotného kýblu nastříhám stonky s listy, pokud možno bez květů. Může se použít i kameninová nádoba, ale nedoporučuji kovovou, ta by mohla zrezivět. Natrhané kopřivy zaliji vodou, nejlépe měkkou dešťovou a zamíchám. Kýbl nenaplním až po okraj, protože jakmile se rostliny začnou rozkládat, bude se nahoře vytvářet pěna, tak aby nepřetekla. Jelikož výluh strašně smrdí, kýbl přikryji třeba starou bedýnkou a dám někam, kde zápach nebude vadit. Aby se kvašení urychlilo, je dobré ho dát na slunce a každý den nebo aspoň obden zamíchat. Asi za 2-3 týdny bude výluh hotový. Poznám to tak, že voda nepění a je tmavá. Připravit si takovéto hnojivo je opravdu jednoduché, jediné, co může vadit, je ten nepříjemný zápach. Výluh určitě přecedím, za prvé se tím zastaví proces kvašení, které by už nemělo pokračovat, a za druhé se nebude ucpávat konev nebo postřikovač. Využiji i zbytky kopřiv, které se výborně hodí na kompost, kde se časem rozloží a kompost obohatí. Přecezený výluh naliji zpátky do kýblu, který je pro to určený, a hnojivo je připravené k použití. Do pětilitrové konve s vodou naliji 1 dl výluhu a tím by se mělo hnojit 1x týdně. Když přidám půl litru výluhu do pětilitrové konve, stačí hnojit 1x měsíčně. Toto přírodní hnojivo se používá jak na zeleninu a ovoce, tak i na květiny. Výluh se dá připravit vlastně z jakéhokoliv plevele, ale důležité je, aby plevel neobsahoval zralá semena, která by se při hnojení mohla dostat na záhon. Nezředěným koncentrátem se mohou zalévat i cestičky mravenců, kteří nosí na rostliny mšice. Koncentrát se dá také použít přímo na rostliny napadené mšicemi. Zbytek výluhu zase přikryji a dám někam do stínu. Takto vypadají rajčata začátkem srpna, která moji známí pravidelně hnojí výluhem z kopřiv.

8 thoughts on “Jak připravit výluh z kopřiv. Nettle fertilizer

  1. Nevěděl jsem, že se to dá stříkat i na mšice. Moc děkuji, budu to používat. Nemám rád chemii. 🙂 Jinak kopřiva je naše nejsilnější antibiotikum, společně s yzopem, tymiánem a heřmánkem jsou nejlepší na chřipku; stačí i samotná. 4x denně silný čaj a za 3 dny je po chřipce. Odvar z kopřivy funguje velmi dobře i na opary a jiná virová onemocnění, třeba neštovie. 🙂 Stejně účinně zabíjí i bakterie a plísně. Je to moje nejoblíbenější květina. Když ji zasadíte vedle máty, máta bude mít pak výraznější chuť. 🙂 Zdravím z Brna.

  2. Kopřivu jsem přidal do půdy společně se skořápky od slepic. Pak jsem nasadil mladé rajčata. Ale ten postřik zví výborně!

  3. Zajimavy navod, o hnojivu z kopriv jsem slysel, urcite pristi rok vyzkousim. Jinak asi to bude spis dusikate hnojivo na rust, kdyz koprivy rostou vetsinou na stanovistich s vysokym obsahem dusiku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *